flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

В Петриківському районному суді Дніпропетровської області встановлено систему відеоконференцзв`язку

26 вересня 2013, 09:08

Запровадження системи відеоконференцзв`язку між судом та СІЗО є надзвичайно актуальним, оскільки її широке використання дозволить вирішити проблеми доставки підозрюваних та проведення судових засідань у режимі віддаленої участі свідків, сприятиме значному заощадженню бюджетних коштів, суттєво прискорить строки розгляду кримінальних справ. 

             Мова йде про проведення судових засідань у кримінальних справах в режимі відеоконференцій, за якого склад суду та інші учасники процесу (наприклад, прокурор, захисники засудженого) знаходяться в одному приміщені (суду), а засуджений перебуває в спеціальному приміщені СІЗО і спілкування між ними з питань розгляду кримінальної справи здійснюється за допомогою засобів електронного зв’язку, які забезпечують абонентів аудіовізуальним контактом. Спеціалісти в такому випадку говорять, що останній учасник процесу (тобто засуджений) знаходяться при проваджені відповідної процесуальної дії в режимі віддаленої присутності. З технічного боку справи для організації подібного зв’язку потрібна відеоконференцмережа, яка складається з як мінімум двох комунікаційних терміналів та каналу зв’язку.
            Судове засідання з віддаленою присутністю засудженого проходить так само, як і в звичайному режимі. Різниця тільки в тому, що ув'язнений знаходиться на лаві, розташованій не в залі суду, а в кімнаті для допитів СІЗО. Суддів і адвокатів показують на моніторі. Крім в'язня, у кімнаті знаходиться оператор, який стежить за відеокамерою, і конвоїр.
             У залі суду встановлені 42 - дюймові телевізори і відеокамери, які спрямований   на присутніх.  
             Планується перейти до судового розгляду справ з віддаленою присутністю особи, відносно якої застосовано запобіжний захід - тримання під вартою, як це досить успішно застосовується за кордоном.
                         Слід зазначити, що в
ст. 336 КПК України закріплена можливість проведення дистанційного допиту (тобто допиту з віддаленою присутністю допитуваної особи). В цій нормі кримінально-процесуального законодавства говориться: «Судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 
1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров’я або з інших поважних причин;
2) необхідності забезпечення безпеки осіб;
3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого;
4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження;
5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.»